Cornell Dubilier Electronics TCG300T350L1C
TCG300T350L1C picture photo
Mfg. Part Number
TCG300T350L1C
Brief Description
CAP ALUM 30UF 350V AXIAL
Datasheet Download
TCG300T350L1C.pdf
Availability of TCG300T350L1C
QUANTITY
TCG300T350L1C Order Process
Ship out your order
Specifications of TCG300T350L1C
Internal Part NumberEIS-TCG300T350L1C
PackagingBulk
Capacitance30µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.368 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current369mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia x 1.125" L (22.22mm x 28.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCG300T350L1C
Related LinksTCG300, TCG300T350L1C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCG300T350L1C Details Description
Related parts for TCG300T350L1C
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SR BTS PC SS 2 ASY C datasheet.pdf
RES 33 OHM 9W 5% AXIAL datasheet.pdf