Ohmite TCH35P15R0JE
TCH35P15R0JE picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P15R0JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P15R0JE.pdf
Availability of TCH35P15R0JE
QUANTITY
TCH35P15R0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P15R0JE
Internal Part NumberEIS-TCH35P15R0JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationTCH35 "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package48
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTCH
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P15R0JE
Related LinksTCH35P, TCH35P15R0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P15R0JE Details Description
Related parts for TCH35P15R0JE
IC ADC 24BIT DIFFINPUT/REF16SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 2.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 1.5K OHM 10SIP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 100V 22A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 162 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/16"-500' BLACK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FRONT PANEL 4TE datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DC/DC CONV 2W SMD SNG OUT datasheet.pdf