Ohmite TCH35P2R20J
TCH35P2R20J picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P2R20J
Brief Description
RES 2.2 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P2R20J.pdf
Availability of TCH35P2R20J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35P2R20J Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P2R20J
Internal Part NumberEIS-TCH35P2R20J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P2R20J
Related LinksTCH35, TCH35P2R20J Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P2R20J Details Description
Related parts for TCH35P2R20J
FUSE GLASS 125MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC MOSFET PWR SW SGL 12A 8-SOIC datasheet.pdf
IC DC/DC CONV FLASHMEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 22AWG MTA-100 datasheet.pdf
RES SMD 4.53K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.15 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf