Ohmite TCH35P33R0J
TCH35P33R0J picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P33R0J
Brief Description
RES 33 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P33R0J.pdf
Availability of TCH35P33R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35P33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P33R0J
Internal Part NumberEIS-TCH35P33R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P33R0J
Related LinksTCH35, TCH35P33R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P33R0J Details Description
Related parts for TCH35P33R0J
MOSFET N-CH 100V 75A TO-220AB datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8SO datasheet.pdf
RECEIVER OPT MOD SGL 20-125MB/S datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 50POS 15AU datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 32V 600W datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
GDT 420V 20% 20KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
INSULATED SPLICE 4MM J GREEN datasheet.pdf