Ohmite TCH35P3R90J
TCH35P3R90J picture photo
Mfg. Part Number
TCH35P3R90J
Brief Description
RES 3.9 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
TCH35P3R90J.pdf
Availability of TCH35P3R90J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCH35P3R90J Order Process
Ship out your order
Specifications of TCH35P3R90J
Internal Part NumberEIS-TCH35P3R90J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220
Size / Dimension0.400" L x 0.175" W (10.16mm x 4.44mm)
Height0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCH35P3R90J
Related LinksTCH35, TCH35P3R90J Datasheet, Ohmite Distributor
TCH35P3R90J Details Description
Related parts for TCH35P3R90J
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17050 datasheet.pdf
E3X-HD11 WITH M8 CONNECTOR datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 6DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf