AVX Corporation TCJB685M025R0150
TCJB685M025R0150 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB685M025R0150
Brief Description
CAP TANT POLY 6.8UF 25V 1210
Datasheet Download
TCJB685M025R0150.pdf
Availability of TCJB685M025R0150
QUANTITY
TCJB685M025R0150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB685M025R0150
Internal Part NumberEIS-TCJB685M025R0150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB685M025R0150
Related LinksTCJB685M, TCJB685M025R0150 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB685M025R0150 Details Description
Related parts for TCJB685M025R0150
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 10A datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1000V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5A 25W BRICK datasheet.pdf
CABLE 19COND 16AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
OSC TCXO 16.384MHZ CL SNWV SMD datasheet.pdf
EUROCARD DIN41612 H datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 5% 630 VDC RADI datasheet.pdf