AVX Corporation TCJB686M004R0070
TCJB686M004R0070 picture photo
Mfg. Part Number
TCJB686M004R0070
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 68UF 4V 1210
Datasheet Download
TCJB686M004R0070.pdf
Availability of TCJB686M004R0070
QUANTITY
TCJB686M004R0070 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJB686M004R0070
Internal Part NumberEIS-TCJB686M004R0070
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesTCJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCJB686M004R0070
Related LinksTCJB686M, TCJB686M004R0070 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCJB686M004R0070 Details Description
Related parts for TCJB686M004R0070
CONN RECPT/CAP 3POS UMNL-II 2PC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
SURGE ARRESTER DIN RAIL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
OPTOISOLATOR TRANSISTOR datasheet.pdf
KEY SW 1NC datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf