AVX Corporation TCJN106M006R0500
TCJN106M006R0500 picture photo
Mfg. Part Number
TCJN106M006R0500
Brief Description
CAP TANT POLY 10UF 6.3V 0805
Datasheet Download
TCJN106M006R0500.pdf
Availability of TCJN106M006R0500
QUANTITY
TCJN106M006R0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCJN106M006R0500
Internal Part NumberEIS-TCJN106M006R0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.081" L x 0.051" W (2.05mm x 1.30mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C