AVX Corporation TCNL107M006R0200
TCNL107M006R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TCNL107M006R0200
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1210
Datasheet Download
TCNL107M006R0200.pdf
Availability of TCNL107M006R0200
QUANTITY
TCNL107M006R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCNL107M006R0200
Internal Part NumberEIS-TCNL107M006R0200
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing*
Manufacturer Size CodeL
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCNL107M006R0200
Related LinksTCNL107M, TCNL107M006R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCNL107M006R0200 Details Description
Related parts for TCNL107M006R0200
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
DIE TOOL KIT .156 PLUG KT datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 4A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
IC LINE DVR/RVR DIFF PAIR 16SOIC datasheet.pdf
BLZP 5.08/03/90F SN OR BX datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.33A 222 MOHM datasheet.pdf
CAP MICA 33PF 5% 4KV SMD datasheet.pdf