AVX Corporation TCNT336M016R0200
TCNT336M016R0200 picture photo
Mfg. Part Number
TCNT336M016R0200
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 16V 1210
Datasheet Download
TCNT336M016R0200.pdf
Availability of TCNT336M016R0200
QUANTITY
TCNT336M016R0200 Order Process
Ship out your order
Specifications of TCNT336M016R0200
Internal Part NumberEIS-TCNT336M016R0200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesPolymer
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCNT336M016R0200
Related LinksTCNT336M, TCNT336M016R0200 Datasheet, AVX Corporation Distributor
TCNT336M016R0200 Details Description
Related parts for TCNT336M016R0200
IC SUPERVISOR 5V 4.38V 8-TSSOP datasheet.pdf
IC HOTSWAP CTRLR 2A NEG 16SOIC datasheet.pdf
SENSOR 50PSI M10-1.25 6H 4-20MA datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
RES 309 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf