Toshiba Semiconductor & Storage TCR2EE33,LM
TCR2EE33,LM picture photo
Mfg. Part Number
TCR2EE33,LM
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.2A
Datasheet Download
TCR2EE33,LM.pdf
Availability of TCR2EE33,LM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCR2EE33,LM Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR2EE33,LM
Internal Part NumberEIS-TCR2EE33,LM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Regulator
Featured ProductUltra-Low Dropout Voltage LDO
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.15V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-553
Supplier Device PackageESV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR2EE33,LM
Related LinksTCR2E, TCR2EE33,LM Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR2EE33,LM Details Description
Related parts for TCR2EE33,LM
IC FPGA 455 I/O 672FBGA datasheet.pdf
MODULE PIP .8-2.5V 60A SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 30PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC REG BST SEPIC ADJ 2.1A 6WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf