Toshiba Semiconductor & Storage TCR2EN27,LF
TCR2EN27,LF picture photo
Mfg. Part Number
TCR2EN27,LF
Brief Description
IC REG LDO 2.7V 0.2A 4SDFN
Datasheet Download
TCR2EN27,LF.pdf
Availability of TCR2EN27,LF
QUANTITY
TCR2EN27,LF Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR2EN27,LF
Internal Part NumberEIS-TCR2EN27,LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLow Dropout Regulator
Featured ProductToshiba / TCR2ENxx regulators
Ultra-Low Dropout Voltage LDO
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.7V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.16V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-SDFN (0.8x0.8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR2EN27,LF
Related LinksTCR2E, TCR2EN27,LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR2EN27,LF Details Description
Related parts for TCR2EN27,LF
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DUAL POL QKE W/30 AU datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 300W datasheet.pdf
OUTLET STRIP datasheet.pdf
FRONT CUT-OFF PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
CAP CER 0.1PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-R datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf