Toshiba Semiconductor & Storage TCR2LN21,LF
TCR2LN21,LF picture photo
Mfg. Part Number
TCR2LN21,LF
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 2.1V 0.2A 4SDFN
Datasheet Download
TCR2LN21,LF.pdf
Availability of TCR2LN21,LF
QUANTITY
TCR2LN21,LF Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR2LN21,LF
Internal Part NumberEIS-TCR2LN21,LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Low Dropout Voltage LDO
Standard Package10,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.1V
Current - Output200mA
Voltage - Dropout (Typical)0.3V @ 150mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-XFDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-SDFN (0.8x0.8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR2LN21,LF
Related LinksTCR2L, TCR2LN21,LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR2LN21,LF Details Description
Related parts for TCR2LN21,LF
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 20POS BLACK datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 10A 150VAC datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 38MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
2" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf