Toshiba Semiconductor & Storage TCR3DM285,LF
TCR3DM285,LF picture photo
Mfg. Part Number
TCR3DM285,LF
Brief Description
IC REG LDO 2.85V 0.3A 4DFN
Datasheet Download
TCR3DM285,LF.pdf
Availability of TCR3DM285,LF
QUANTITY
TCR3DM285,LF Order Process
Ship out your order
Specifications of TCR3DM285,LF
Internal Part NumberEIS-TCR3DM285,LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductUltra-Low Dropout Voltage LDO
Standard Package10,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.85V
Current - Output300mA
Voltage - Dropout (Typical)0.2V @ 300mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 5.5V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package4-DFN (1x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCR3DM285,LF
Related LinksTCR3DM, TCR3DM285,LF Datasheet, Toshiba Semiconductor & Storage Distributor
TCR3DM285,LF Details Description
Related parts for TCR3DM285,LF
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 76.2MMX5.5M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
OUTPUT MODULE AC QC 24VDC datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
GUIDE PIN 0.100" SHRD HDR datasheet.pdf