Samtec, Inc. TCSD-05-D-12.00-01-N
TCSD-05-D-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
TCSD-05-D-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 10POS F-F 12"
Datasheet Download
TCSD-05-D-12.00-01-N.pdf
Availability of TCSD-05-D-12.00-01-N
QUANTITY
TCSD-05-D-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of TCSD-05-D-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-TCSD-05-D-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions10
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCSD-05-D-12.00-01-N
Related LinksTCSD-05-D-, TCSD-05-D-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCSD-05-D-12.00-01-N Details Description
Related parts for TCSD-05-D-12.00-01-N
CABLE SERIAL ATA .5 METER datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 55POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
ANT QUINT ISM PATCH SMD RP TNC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 SMD datasheet.pdf