Samtec, Inc. TCSD-20-D-12.00-01-N
TCSD-20-D-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
TCSD-20-D-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 40POS F-F 12"
Datasheet Download
TCSD-20-D-12.00-01-N.pdf
Availability of TCSD-20-D-12.00-01-N
QUANTITY
TCSD-20-D-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of TCSD-20-D-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-TCSD-20-D-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions40
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCSD-20-D-12.00-01-N
Related LinksTCSD-20-D-, TCSD-20-D-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCSD-20-D-12.00-01-N Details Description
Related parts for TCSD-20-D-12.00-01-N
HEATSINK TO-220 CLIP-ON BLK datasheet.pdf
RES 62K OHM 3W 5% CERAMIC VERT datasheet.pdf
RES 13K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY 174 NM MMCXP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf