Samtec, Inc. TCSD-22-D-18.00-01-F
TCSD-22-D-18.00-01-F picture photo
Mfg. Part Number
TCSD-22-D-18.00-01-F
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE IDC 22POS 18"
Datasheet Download
TCSD-22-D-18.00-01-F.pdf
Availability of TCSD-22-D-18.00-01-F
QUANTITY
TCSD-22-D-18.00-01-F Order Process
Ship out your order
Specifications of TCSD-22-D-18.00-01-F
Internal Part NumberEIS-TCSD-22-D-18.00-01-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions44
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.50' (457.20mm)
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3µin (0.08µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCSD-22-D-18.00-01-F
Related LinksTCSD-22-D-, TCSD-22-D-18.00-01-F Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCSD-22-D-18.00-01-F Details Description
Related parts for TCSD-22-D-18.00-01-F
IC SRAM 9MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAMNUT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 816K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 510K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT223-5 datasheet.pdf
Connector Header 72 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf