Samtec, Inc. TCSD-25-D-12.00-01-N
TCSD-25-D-12.00-01-N picture photo
Mfg. Part Number
TCSD-25-D-12.00-01-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
CABLE ASSEM 2MM 50POS F-F 12"
Datasheet Download
TCSD-25-D-12.00-01-N.pdf
Availability of TCSD-25-D-12.00-01-N
QUANTITY
TCSD-25-D-12.00-01-N Order Process
Ship out your order
Specifications of TCSD-25-D-12.00-01-N
Internal Part NumberEIS-TCSD-25-D-12.00-01-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
SeriesTiger Eye™ TCSD
Connector TypeSocket to Socket
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.079" (2.00mm)
Pitch - Cable0.039" (1.00mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCSD-25-D-12.00-01-N
Related LinksTCSD-25-D-, TCSD-25-D-12.00-01-N Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
TCSD-25-D-12.00-01-N Details Description
Related parts for TCSD-25-D-12.00-01-N
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 0804 datasheet.pdf
IC RESET MONITOR 3.08V SOT23A-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/1.5V 24HTSSOP datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG ADJ 1.1A 8DFN datasheet.pdf
2.54MM CGRID HDR GOLD 20CKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 6.5A TO-220 datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10.9K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CAP FILM 8.2NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf