Cornell Dubilier Electronics TCX622U015L2L
TCX622U015L2L picture photo
Mfg. Part Number
TCX622U015L2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 6200UF 15V AXIAL
Datasheet Download
TCX622U015L2L.pdf
Availability of TCX622U015L2L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TCX622U015L2L Order Process
Ship out your order
Specifications of TCX622U015L2L
Internal Part NumberEIS-TCX622U015L2L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 23/Apr/2014
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTCX
PackagingBulk
Capacitance6200µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating15V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.875" Dia (22.22mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TCX622U015L2L
Related LinksTCX622, TCX622U015L2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
TCX622U015L2L Details Description
Related parts for TCX622U015L2L
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOTSWAP ADJ 16SSOP datasheet.pdf
CONV D/A 10BIT HS LP 28-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
2:1 FAB HEATSHRINK BLK 20MM 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAT 5E PATCH CORD 14 FOOT BL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf