ST TDA2003AH
TDA2003AH picture photo
Mfg. Part Number
TDA2003AH
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Audio
Brief Description
IC 10W CAR AUDIO AMP PENTAWATT
Datasheet Download
TDA2003AH.pdf
Availability of TDA2003AH
QUANTITY
TDA2003AH Order Process
Ship out your order
Specifications of TDA2003AH
Internal Part NumberEIS-TDA2003AH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsTDA2003A View All Specifications
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Audio
Series-
PackagingTube
TypeClass AB
Output Type1-Channel (Mono)
Max Output Power x Channels @ Load12W x 1 @ 1.6 Ohm
Voltage - Supply8 V ~ 18 V
FeaturesShort-Circuit and Thermal Protection
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package5-PENTAWATT
Package / CasePentawatt-5 (Horizontal, Bent and Staggered Leads)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDA2003AH
Related LinksTDA2, TDA2003AH Datasheet, ST Distributor
TDA2003AH Details Description
Related parts for TDA2003AH
IC SRAM 8KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS R/A datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
RES SMD 68.1K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
INDENT U-DIE SOLS FLAG 1/0-4/0 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 800W datasheet.pdf