Ohmite TDH35P20R0J
TDH35P20R0J picture photo
Mfg. Part Number
TDH35P20R0J
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 35W DPAK
Datasheet Download
TDH35P20R0J.pdf
Availability of TDH35P20R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TDH35P20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of TDH35P20R0J
Internal Part NumberEIS-TDH35P20R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.398" L x 0.378" W (10.10mm x 9.60mm)
Height0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDH35P20R0J
Related LinksTDH35, TDH35P20R0J Datasheet, Ohmite Distributor
TDH35P20R0J Details Description
Related parts for TDH35P20R0J
CAP TANT 33UF 4V 20% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
VGA PORT COMPANION 75OHM 24QSOP datasheet.pdf
DSUB 36H4 F PCB BRAC HP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
FUSE AUTO 100A 32VAC/VDC 50PK datasheet.pdf
ENCLOSURE STEEL DUAL ACCESS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 17POS THRUHL datasheet.pdf
ATTENUATOR 8 DB DC 18GHZ datasheet.pdf