Vishay Semiconductor/Opto Division TDSL5150
TDSL5150 picture photo
Mfg. Part Number
TDSL5150
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY 7-SEG. 13MM LC RED C.A.-
Datasheet Download
TDSL5150.pdf
Availability of TDSL5150
QUANTITY
TDSL5150 Order Process
Ship out your order
Specifications of TDSL5150
Internal Part NumberEIS-TDSL5150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package400
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
SeriesTDSL51.0
Number of Characters1
Size / Dimension0.689" H x 0.482" W x 0.252" D (17.50mm x 12.25mm x 6.40mm)
Digit/Alpha Size0.51" (13.00mm)
Display Type7-Segment
Common PinCommon Anode
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.8V
Current - Test2mA
Millicandela Rating0.40mcd
Wavelength - Peak635nm
Power Dissipation (Max)320mW
Package / Case10-DIP (0.600", 15.24mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TDSL5150
Related LinksTDSL, TDSL5150 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TDSL5150 Details Description
Related parts for TDSL5150
SURGE SUPP 75V BIDIR 3-SL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ 8DIP datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 1800RES 2M datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
23CIR MTA100 CONN RED LF datasheet.pdf
RES 1.47M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 5POLE datasheet.pdf
OSC CMEMS 50.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf