Vishay/Vitramon VJ1812Y391KBBAT4X
VJ1812Y391KBBAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1812Y391KBBAT4X
Brief Description
CAP CER 390PF 100V X7R 1812
Datasheet Download
VJ1812Y391KBBAT4X.pdf
Availability of VJ1812Y391KBBAT4X
QUANTITY
VJ1812Y391KBBAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1812Y391KBBAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1812Y391KBBAT4X
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1812Y391KBBAT4X
Related LinksVJ1812Y3, VJ1812Y391KBBAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1812Y391KBBAT4X Details Description
Related parts for VJ1812Y391KBBAT4X
CAP CER 0.22UF 25V Y5V 0603 datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 500 OHM 0805 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES 8.87 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 14PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 3800UF 300V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 10A 120V datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" SATA II 5V datasheet.pdf