FFF TE11016400J0G
TE11016400J0G picture photo
Mfg. Part Number
TE11016400J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
350 TB WIR PRO 180 SOLID
Datasheet Download
TE11016400J0G.pdf
Availability of TE11016400J0G
QUANTITY
TE11016400J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of TE11016400J0G
Internal Part NumberEIS-TE11016400J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,170
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesTE
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage125V
Wire Gauge16-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Screw ThreadM2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE11016400J0G
Related LinksTE1101, TE11016400J0G Datasheet, FFF Distributor
TE11016400J0G Details Description
Related parts for TE11016400J0G
CONN RCPT 3POS MALE IN-LINE #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC STATIC SHFT REG 8STG 16-DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.02KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 68PF 400VAC S3L RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/5W .005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AB datasheet.pdf
SPACER MSS-RFS SER 2MM 1=25PCS datasheet.pdf