SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands TE60A1203N01
TE60A1203N01 picture photo
Mfg. Part Number
TE60A1203N01
Manufacturer
Product Category
AC DC Desktop, Wall Adapters
Brief Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W
Datasheet Download
TE60A1203N01.pdf
Availability of TE60A1203N01
QUANTITY
TE60A1203N01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TE60A1203N01
Internal Part NumberEIS-TE60A1203N01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Desktop, Wall Adapters
SeriesTE60
Region UtilizedInternational
FormDesktop (Class II)
Input TypeCord (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
No Load Power Consumption210mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel VI
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension4.25" L x 2.67" W x 1.29" H (108.0mm x 67.9mm x 32.7mm)
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Input ConnectorIEC 320-C8
Cord Length45.3" (1.15m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TE60A1203N01
TE60A1203N01 Details Description
Related parts for TE60A1203N01
RES 2.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 64.9K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C UNSHIELDED datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 6PST 2A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.06A 180 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 1.8V datasheet.pdf