Ohmite TEH100M7R50JE
TEH100M7R50JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH100M7R50JE
Brief Description
RES 7.5 OHM 100W 5% TO247
Datasheet Download
TEH100M7R50JE.pdf
Availability of TEH100M7R50JE
QUANTITY
TEH100M7R50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH100M7R50JE
Internal Part NumberEIS-TEH100M7R50JE
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)100W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient100ppm/°C
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm)
Height0.825" (20.96mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH100M7R50JE
Related LinksTEH100, TEH100M7R50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH100M7R50JE Details Description
Related parts for TEH100M7R50JE
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 106.25MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D4N-6B20R datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 125.0000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
3.3UF 16V 4X5.5 105C SMD datasheet.pdf