| Internal Part Number | EIS-BZE6-2RQ125 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Snap Action, Limit Switches | |
| Series | E6 | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | SPDT | |
| Switch Function | On-Mom | |
| Current Rating | 15A (AC), 500mA (DC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | 125V | |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Termination Style | Screw Terminal | |
| Ingress Protection | IP40 | |
| Features | Steel Plunger | |
| Operating Force, Torque | 255 ~ 368gf | |
| Release Force | 113gf | |
| Pretravel | 0.015" (0.4mm) | |
| Differential Travel | 0.002" (0.05mm) | |
| Overtravel | 0.219" (5.6mm) | |
| Operating Position | 1.500" (38.1mm) | |
| Mechanical Life | - | |
| Electrical Life | - | |
| Operating Temperature | -32°C ~ 71°C | |