Ohmite TEH70P1K50JE
TEH70P1K50JE picture photo
Mfg. Part Number
TEH70P1K50JE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5K OHM 70W 5% TO247
Datasheet Download
TEH70P1K50JE.pdf
Availability of TEH70P1K50JE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
TEH70P1K50JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TEH70P1K50JE
Internal Part NumberEIS-TEH70P1K50JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationTEH70 "E" Series Material Declaration
PCN Obsolescence/ EOLTEH70P,M TO-247 Series 22/Jan/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package30
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTEH70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)70W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247
Size / Dimension0.626" L x 0.200" W (15.90mm x 5.08mm)
Height0.830" (21.08mm)
Number of Terminations3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEH70P1K50JE
Related LinksTEH70P, TEH70P1K50JE Datasheet, Ohmite Distributor
TEH70P1K50JE Details Description
Related parts for TEH70P1K50JE
SWITCH BCD ROTARY DIP SMD 50V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 5.88A 13.2 MOHM datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 24V 18-36V datasheet.pdf
BLADE HEX 1/8" 4" datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf