Vishay Semiconductor/Opto Division TEMT1000
TEMT1000 picture photo
Mfg. Part Number
TEMT1000
Manufacturer
Product Category
Optical Sensors - Phototransistors
Brief Description
PHOTOTRANSISTOR 950NM 1.9MM
Datasheet Download
TEMT1000.pdf
Availability of TEMT1000
QUANTITY
TEMT1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of TEMT1000
Internal Part NumberEIS-TEMT1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyOptical Sensors - Phototransistors
Series*
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)70V
Current - Collector (Ic) (Max)50mA
Current - Dark (Id) (Max)200nA
Wavelength950nm
Viewing Angle30°
Power - Max100mW
Mounting TypeSurface Mount
OrientationTop View
Package / Case2-SMD, Z-Bend
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TEMT1000
Related LinksTEMT, TEMT1000 Datasheet, Vishay Semiconductor/Opto Division Distributor
TEMT1000 Details Description
Related parts for TEMT1000
SENSOR CURRENT HALL 75A AC/DC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
IC ADC 8-BIT 4CH SER 3V 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf