Recom Power R0.25D-123.3/H
R0.25D-123.3/H picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D-123.3/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 12V +/-3.3VOUT
Datasheet Download
R0.25D-123.3/H.pdf
Availability of R0.25D-123.3/H
QUANTITY
R0.25D-123.3/H Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D-123.3/H
Internal Part NumberEIS-R0.25D-123.3/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE R0.25D
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-3.3V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)38mA, 38mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D-123.3/H
Related LinksR0.25D-, R0.25D-123.3/H Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D-123.3/H Details Description
Related parts for R0.25D-123.3/H
CAP TANT 22UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 460MA 510 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 200KSPS 8VSSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
MICRO 25C S 10" RBW JACKP NI datasheet.pdf