TDK Corporation TF2720B-502Y3R0-01
TF2720B-502Y3R0-01 picture photo
Mfg. Part Number
TF2720B-502Y3R0-01
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FILTER LINE 5MH 3A HORIZONTAL
Datasheet Download
TF2720B-502Y3R0-01.pdf
Availability of TF2720B-502Y3R0-01
QUANTITY
TF2720B-502Y3R0-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF2720B-502Y3R0-01
Internal Part NumberEIS-TF2720B-502Y3R0-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesTF
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance5mH
Current3A
DC Resistance (DCR)150 mOhm Max
Impedance-
Operating Temperature-20°C ~ 120°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)
Height (Max)0.866" (22.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF2720B-502Y3R0-01
Related LinksTF2720B-5, TF2720B-502Y3R0-01 Datasheet, TDK Corporation Distributor
TF2720B-502Y3R0-01 Details Description
Related parts for TF2720B-502Y3R0-01
TERMINAL BLOCK 3.5MM 16POS PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 5.08MM VERT TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V D2PAK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT ROMLESS 100QFP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 56K OHM 1506 datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR CS1616 datasheet.pdf
RES SMD 2.58K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 250VDC datasheet.pdf