Vishay/Sprague TF3D476K6R3C0450
TF3D476K6R3C0450 picture photo
Mfg. Part Number
TF3D476K6R3C0450
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
TF3D476K6R3C0450.pdf
Availability of TF3D476K6R3C0450
QUANTITY
TF3D476K6R3C0450 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF3D476K6R3C0450
Internal Part NumberEIS-TF3D476K6R3C0450
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TF3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)450 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF3D476K6R3C0450
Related LinksTF3D476K, TF3D476K6R3C0450 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TF3D476K6R3C0450 Details Description
Related parts for TF3D476K6R3C0450
CONN HEADR BRKWAY .100 13POS R/A datasheet.pdf