Vishay/Sprague TF3E106K035C0500
TF3E106K035C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TF3E106K035C0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TF3E106K035C0500.pdf
Availability of TF3E106K035C0500
QUANTITY
TF3E106K035C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF3E106K035C0500
Internal Part NumberEIS-TF3E106K035C0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TF3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF3E106K035C0500
Related LinksTF3E106K, TF3E106K035C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TF3E106K035C0500 Details Description
Related parts for TF3E106K035C0500
RES 1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 10B 16TQFN datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 2A MINIP3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRDG 100V 1A 10-LLP datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
2V 0.5W THIN-FILM FLEXIBLE SOLAR datasheet.pdf