Vishay/Sprague TF3E106K035C0500
TF3E106K035C0500 picture photo
Mfg. Part Number
TF3E106K035C0500
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917
Datasheet Download
TF3E106K035C0500.pdf
Availability of TF3E106K035C0500
QUANTITY
TF3E106K035C0500 Order Process
Ship out your order
Specifications of TF3E106K035C0500
Internal Part NumberEIS-TF3E106K035C0500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® TF3
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeE
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TF3E106K035C0500
Related LinksTF3E106K, TF3E106K035C0500 Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
TF3E106K035C0500 Details Description
Related parts for TF3E106K035C0500
TRANS PNP 20V 1A SC70-3 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 60V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 49MM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
RES 270 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1300PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf