C&K Components TFCGF5VT2640C
TFCGF5VT2640C picture photo
Mfg. Part Number
TFCGF5VT2640C
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION
Datasheet Download
TFCGF5VT2640C.pdf
Availability of TFCGF5VT2640C
QUANTITY
TFCGF5VT2640C Order Process
Ship out your order
Specifications of TFCGF5VT2640C
Internal Part NumberEIS-TFCGF5VT2640C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesTF
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.187" (4.7mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque12gf
Release Force1.5gf
Pretravel0.500" (12.7mm)
Differential Travel0.100" (2.54mm)
Overtravel0.235" (6.0mm)
Operating Position0.600" (15.2mm)
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFCGF5VT2640C
Related LinksTFCGF5, TFCGF5VT2640C Datasheet, C&K Components Distributor
TFCGF5VT2640C Details Description
Related parts for TFCGF5VT2640C
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HOLDER W/OUT LED 3MM 1PLACE datasheet.pdf
VARISTOR 135V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RING LUG NON-INSL 1.1-2.5MM M3.5 datasheet.pdf
CABLE 5COND 28AWG SLATE 100' datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 210MA 2.85 OHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT PIN datasheet.pdf