| Internal Part Number | EIS-TFN0.50NT | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires - Management | |
| Family | Spiral Wrap, Expandable Sleeving | |
| Series | Techon | |
| Type | Expandable Sleeving | |
| Diameter | 0.500" (12.70mm) | |
| Diameter - Maximum | 0.875" (22.2mm) | |