Vishay/Dale RWR80SR402DRRSL
RWR80SR402DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR402DRRSL
Brief Description
RES 0.402 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR402DRRSL.pdf
Availability of RWR80SR402DRRSL
QUANTITY
RWR80SR402DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR402DRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR80SR402DRRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR402DRRSL
Related LinksRWR80SR, RWR80SR402DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR402DRRSL Details Description
Related parts for RWR80SR402DRRSL
RES SMD 29.4KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
OSC VCXO 161.575MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HAN PORT 4 X RJ45 F/F datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf