Vishay/Dale TFPT0603L1001JV
TFPT0603L1001JV picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L1001JV
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 1K OHM 5% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L1001JV.pdf
Availability of TFPT0603L1001JV
QUANTITY
TFPT0603L1001JV Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L1001JV
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L1001JV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L1001JV
Related LinksTFPT060, TFPT0603L1001JV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L1001JV Details Description
Related parts for TFPT0603L1001JV
IC ADC DUAL 12BIT 68-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 10% RADIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4"X1' EPS200 BLK datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 558V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
DIE SET 4 12-10AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER FORWARD 128UH SMD datasheet.pdf