Vishay/Dale TFPT0603L5600FY
TFPT0603L5600FY picture photo
Mfg. Part Number
TFPT0603L5600FY
Brief Description
THERMISTOR PTC 560 OHM 1% 0603
Datasheet Download
TFPT0603L5600FY.pdf
Availability of TFPT0603L5600FY
QUANTITY
TFPT0603L5600FY Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT0603L5600FY
Internal Part NumberEIS-TFPT0603L5600FY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C560
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max75mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT0603L5600FY
Related LinksTFPT060, TFPT0603L5600FY Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT0603L5600FY Details Description
Related parts for TFPT0603L5600FY
FIXED IND 560NH 325MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf