Vishay/Dale TFPT1206L2201JZ
TFPT1206L2201JZ picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L2201JZ
Manufacturer
Product Category
Thermistors - PTC
Brief Description
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L2201JZ.pdf
Availability of TFPT1206L2201JZ
QUANTITY
TFPT1206L2201JZ Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L2201JZ
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L2201JZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - PTC
SeriesTFPT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C2.2k
Resistance Tolerance±5%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L2201JZ
Related LinksTFPT120, TFPT1206L2201JZ Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L2201JZ Details Description
Related parts for TFPT1206L2201JZ
FIXED IND 390UH 100MA 10 OHM TH datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR14B/AE14G/APK14B datasheet.pdf
IC FPGA 322 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CORD PWR R/A FEMALE-OPEN END 2M datasheet.pdf
ENCLOSURE 2 DOOR WALLMOUNT datasheet.pdf
Connector Socket 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf