Vishay/Dale TFPT1206L5600FM
TFPT1206L5600FM picture photo
Mfg. Part Number
TFPT1206L5600FM
Brief Description
THERMISTOR PTC 560 OHM 1% 1206
Datasheet Download
TFPT1206L5600FM.pdf
Availability of TFPT1206L5600FM
QUANTITY
TFPT1206L5600FM Order Process
Ship out your order
Specifications of TFPT1206L5600FM
Internal Part NumberEIS-TFPT1206L5600FM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThermistor-Resistor Network Simulation Tool
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance in Ohms @ 25°C560
Resistance Tolerance±1%
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Power - Max125mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFPT1206L5600FM
Related LinksTFPT120, TFPT1206L5600FM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TFPT1206L5600FM Details Description
Related parts for TFPT1206L5600FM
RES 6.2K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING 7POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CONN SPRING 10POS SNGL .236 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 20M OHM 3/4W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZR 10-75MHZ 24B 48WQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf