ITT Cannon, LLC TFR02RA10
TFR02RA10 picture photo
Mfg. Part Number
TFR02RA10
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HSG 2POS
Datasheet Download
TFR02RA10.pdf
Availability of TFR02RA10
QUANTITY
TFR02RA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TFR02RA10
Internal Part NumberEIS-TFR02RA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeMale or Female
Number of Positions2
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Contact TerminationCrimp and Solder
Fastening TypeLatch Holder
ColorGray
FeaturesFlame Retardant
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFR02RA10
Related LinksTFR0, TFR02RA10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TFR02RA10 Details Description
Related parts for TFR02RA10
JUMPER-H1503TR/A2015N/H1503TR 5" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A POWERDI5 datasheet.pdf
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8DIP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 650MA 470 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 204SODIMM datasheet.pdf
IC FPGA 72 I/O 84PLCC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf