ITT Cannon, LLC TFR24PA10
TFR24PA10 picture photo
Mfg. Part Number
TFR24PA10
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Housings
Brief Description
CONN PLUG HSG 24POS
Datasheet Download
TFR24PA10.pdf
Availability of TFR24PA10
QUANTITY
TFR24PA10 Order Process
Ship out your order
Specifications of TFR24PA10
Internal Part NumberEIS-TFR24PA10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Housings
SeriesTrident Rectangular
PackagingBulk
Connector TypePlug
Contact TypeMale or Female
Number of Positions24
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows4
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Contact TerminationCrimp and Solder
Fastening TypeLatch Lock
ColorGray
FeaturesFlame Retardant
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFR24PA10
Related LinksTFR2, TFR24PA10 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
TFR24PA10 Details Description
Related parts for TFR24PA10
ADD-A-RACK FOR UPRIGHT CAB RACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
MINI UMNL2 KEYING PLUG UL94V0 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1200V 10A TO220AC datasheet.pdf
REFLECTOR ROUND 1 POS 119.5MM D datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT PIN datasheet.pdf