Ohmite TFSC270RJE
TFSC270RJE picture photo
Mfg. Part Number
TFSC270RJE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270 OHM 3/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
TFSC270RJE.pdf
Availability of TFSC270RJE
QUANTITY
TFSC270RJE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSC270RJE
Internal Part NumberEIS-TFSC270RJE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package28
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesTFS
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.75W, 3/4W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" x 0.028" Rectangular x 0.512" L (5.50mm x 0.70mm x 13.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSC270RJE
Related LinksTFSC2, TFSC270RJE Datasheet, Ohmite Distributor
TFSC270RJE Details Description
Related parts for TFSC270RJE
IC AMP LIMITING 622MBPS 20-QSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
SENSOR 100PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
IC THERMOSTAT PRESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 106 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf