AVX Corporation MR061C224KAA
MR061C224KAA picture photo
Mfg. Part Number
MR061C224KAA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R RADIAL
Datasheet Download
MR061C224KAA.pdf
Availability of MR061C224KAA
QUANTITY
MR061C224KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of MR061C224KAA
Internal Part NumberEIS-MR061C224KAA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCeralam® MR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.290" L x 0.090" W (7.36mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max)0.290" (7.36mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MR061C224KAA
Related LinksMR061C, MR061C224KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
MR061C224KAA Details Description
Related parts for MR061C224KAA
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 46POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES 30.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 3A 50 MOHM TH datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.1A 21 MOHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf