Ohmite TFSD51K0JE
TFSD51K0JE picture photo
Mfg. Part Number
TFSD51K0JE
Brief Description
RES 51K OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
TFSD51K0JE.pdf
Availability of TFSD51K0JE
QUANTITY
TFSD51K0JE Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSD51K0JE
Internal Part NumberEIS-TFSD51K0JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration TFS Series
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.315" x 0.035" Rectangular x 0.827" L (8.00mm x 0.90mm x 21.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSD51K0JE
Related LinksTFSD5, TFSD51K0JE Datasheet, Ohmite Distributor
TFSD51K0JE Details Description
Related parts for TFSD51K0JE
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DSUB 5W5 M G50 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 3.50MM 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 420MA 1.98 OHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
BUTTON HEAD TIE 105LB 9.6"L BLK datasheet.pdf
RES SMD 51.7 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HDM 5EMPR090F K datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf