TDK Corporation TFSQ0402C0H1C1R6WT
TFSQ0402C0H1C1R6WT picture photo
Mfg. Part Number
TFSQ0402C0H1C1R6WT
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 16V 01005
Datasheet Download
TFSQ0402C0H1C1R6WT.pdf
Availability of TFSQ0402C0H1C1R6WT
QUANTITY
TFSQ0402C0H1C1R6WT Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSQ0402C0H1C1R6WT
Internal Part NumberEIS-TFSQ0402C0H1C1R6WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZ-Match Thin Film Capacitor
Featured ProductTFSQ0402 Series Thin Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLTFSQ0402 Series 15/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesTFSQ0402
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFSQ0402C0H1C1R6WT
Related LinksTFSQ0402C, TFSQ0402C0H1C1R6WT Datasheet, TDK Corporation Distributor
TFSQ0402C0H1C1R6WT Details Description
Related parts for TFSQ0402C0H1C1R6WT
JUMPER-H2728TR/C2065N/X 2" datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-4 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TRANS OPAQUE OPTOSCHMITT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 0.4W 3017 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf