TDK Corporation TFSQ0402C0H1C1R6WT
TFSQ0402C0H1C1R6WT picture photo
Mfg. Part Number
TFSQ0402C0H1C1R6WT
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 1.6PF 16V 01005
Datasheet Download
TFSQ0402C0H1C1R6WT.pdf
Availability of TFSQ0402C0H1C1R6WT
QUANTITY
TFSQ0402C0H1C1R6WT Order Process
Ship out your order
Specifications of TFSQ0402C0H1C1R6WT
Internal Part NumberEIS-TFSQ0402C0H1C1R6WT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesZ-Match Thin Film Capacitor
Featured ProductTFSQ0402 Series Thin Film Capacitors
PCN Obsolescence/ EOLTFSQ0402 Series 15/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesTFSQ0402
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.6pF
Tolerance±0.05pF
Voltage - Rated16V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case01005 (0402 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Height - Seated (Max)0.009" (0.22mm)