Bourns Inc. CR1206-FX-4642ELF
CR1206-FX-4642ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-4642ELF
Brief Description
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-4642ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-4642ELF
QUANTITY
CR1206-FX-4642ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-4642ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-4642ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)46.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-4642ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-4642ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-4642ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-4642ELF
KIT EVAL FOR MAX9508 datasheet.pdf
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
LENS FOR SHARP GM2BB 5 UP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
INCREMENTAL ENCODER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 430MA 1.6 OHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 10A 120V TO-277A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf