Rohm Semiconductor TFZTR7.5B
TFZTR7.5B picture photo
Mfg. Part Number
TFZTR7.5B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 500MW TUMD2
Datasheet Download
TFZTR7.5B.pdf
Availability of TFZTR7.5B
QUANTITY
TFZTR7.5B Order Process
Ship out your order
Specifications of TFZTR7.5B
Internal Part NumberEIS-TFZTR7.5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance-
Power - Max500mW
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-90, SOD-323F
Supplier Device PackageTUMD2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TFZTR7.5B
Related LinksTFZT, TFZTR7.5B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
TFZTR7.5B Details Description
Related parts for TFZTR7.5B
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 6V datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf